Pohick Bay

RouteGadget and splits on WinSplits are online for this event.

A beautiful late spring day at Pohick Bay Park and a challenging array of courses from course setter Amber Tomas, with a lot of climb, made for a great orienteering day for those not too exhausted from the night orienteering at Morven Park the previous evening.

Thanks to all the volunteers who supported the event: Ed Enson and Ted Holland at the registration table; Johanna Skjaevestad for her great salesmanship on behalf of the club membership effort; Ryan Hanna, Jacqueline Currie, and Paul Weber on control pick-up; Amy, Heidi, and Valerie at the E-punch table; and Jim Chaplin who provided orienteering instruction. A special thanks to the scouts of Troop 2215 and Scout Master Landon Moxley for six hours of continuous work in all areas from registration to control pick-up. Good luck to all those scouts pursuing their orienteering merit badges. Thanks also to Todd Benson and the Pohick Bay Regional Park team for their unstinting support.

Congratulations to those who initiated or renewed their membership in QOC: Louis Novak, the Ozarowski/Kahn family, Thomas Dulaney, Martin Houghton, and the Pe'ev family.

Finally, we recovered two lost items--a Vapro clue sheet holder and a pink patterned handkerchief. Contact or see the meet director for Mason Neck, Bjorn Skjaevestad, to claim.

Charles Carrick, Meet Director

White

Course Length: 2.2 km

Course Climb: 85 m

Number of Controls: 11

PlaceNameClubTime
1Laura & Jason Suzuki43:31
2Jacob Dulaney & Joceyln & Trevor46:23
3 Troop 410854:45
4Matt Ratcliff & Carrie54:51
5Cathy AttfieldQOC55:21
6 Cub Scout Pack 2010 & Joshua & Luke & Sidd & 4 parents62:43
7 BSA Troop 295 & Erik & Nicholas69:57
8Troop 680 Blue Phoenix91:00
9Mark Mazur & LukeMP (53:33)
9Thomas Dulaney & SamuelMP (54:22)


Yellow

Course Length: 3.5 km

Course Climb: 175 m

Number of Controls: 10

PlaceNameClubTime
1Karen Mogensen & Stephen & MarieQOC46:44
2 Arlington Aerials & Gabrielle & Katya & Einar47:33
3Maggie Pruden53:46
4Nicole LennonQOC58:30
5Alexis MerkaQOC61:47
6George McAleese & Sam & CarrieQOC66:31
7Lauren Pontius68:29
8Florence TanQOC68:45
9Mary Snieckus72:25
10Hristina Peeva & EvgeniQOC76:36
11Jeff ChaplinQOC77:46
12Brady Stockard & Andrew Jones81:12
12Connor Gladieux & Ben Quinn81:12
13Mark Becker & TiffanyQOC82:25
14Emmy Peeva & SimeonQOC83:19
15Karen Snow & Tori & Troy89:31
16Troy McFee & Amy & Joey & Owen & Jake99:53
17 Ozarowski & Kahn100:03
18Todd Loy & Jennifer110:00
19Martin Houghton & AlecQOC117:57
20Brian & Sonja ElmerQOC122:15
21Tim O'Sullivan & Robin & Julia & Conner & Kathleen125:15
22Aidan Gilmore & Ben Prouty128:10
23Jake LattaMP (54:37)
23Tom Nolan & AddieQOCNC (39:14)


Orange

Course Length: 4.6 km

Course Climb: 285 m

Number of Controls: 13

PlaceNameClubTime
1William Peterson85:46
2Michael Kidd104:17
3Don FishQOC107:41
4Mark BaughQOC114:25
5Jordan Wirfs-BrockQOC125:32
6Ken FerrisQOC127:11
7Andrew Bishop142:29
8William BryantQOC170:01
9Aaron Linville171:42
10Courtney SheldenQOC173:31
11Suzanne SheldenQOC176:44
12Craig SheldenQOC191:13
13Lisa BeckQOC239:04
14Aaron RileyDNF
14David FrankDNF
14Susan Sanderson & Holly & NickQOCDNF (101:49)
14Rebecca & Bob RichQOCDNF (116:53)
14Shirley TanQOCDNF (162:23)
14Daniel SheldenQOCDNF (168:14)
14Matthew Monaco & DeniseDNF (208:15)


Brown

Course Length: 3.5 km

Course Climb: 150 m

Number of Controls: 10

PlaceNameClubTime
1Kathleen LennonQOC58:11
2Bill WrightQOC66:54
3Valerie MeyerQOC70:27
4Boryana Peeva73:01
5Bob LuersenQOC75:22
6Marit LuersenQOC82:09
7Eva MatveevaQOC87:40
8Michelle SvobodaQOC90:31
9Deborah DoyleQOC100:01
10Don AmesQOC101:58
11Anne JepsenQOC104:53
12Sara LemanskiQOC106:14
13Daniel PikeQOC132:50
14Jim Curry & Kathy & MikeROC137:58
15Kevin Leary141:24
16Amy LoudenQOC150:18
17Rae Ann HicksQOC182:24
18Keg GoodQOCDNF
18Richard BriggsQOCMP
18Louis NovakQOCMP (107:56)
18Rhoddy McKown & Daron TaylorMP (147:52)


Green

Course Length: 5.4 km

Course Climb: 280 m

Number of Controls: 14

PlaceNameClubTime
1Bjorn SkjaevestadQOC52:50
2Tom StratQOC67:11
3Tom WellsQOC71:56
4Peggy DickisonOK73:33
5Ryan HannaQOC75:32
6Ron PontiusQOC75:54
7Greg LennonQOC77:20
8Addie NolanQOC78:33
9John SawykoQOC78:39
10Jared SilkQOC82:46
11Frantisek BrabecQOC87:25
12Heidi OnkstQOC89:11
13Andrew SharpQOC99:57
14Edward HollandQOC100:27
15Alex BishopQOC101:46
16Patricia MaceQOC101:52
17Mark MaceQOC102:40
18Weeks Ray105:39
19Brian Preedanon & Ryan & BenQOC107:55
20Mark HicksQOC113:27
21Kattis AstromQOC114:36
22Pat McNeillyQOC117:23
23David Best120:19
24Nyall MeredithQOC130:30
25Paul WeberQOC139:18
26Dan DoQOC175:29
27Glenn Bock198:30
28Eddie BergeronSVONC (45:32)


Red

Course Length: 6.7 km

Course Climb: 430 m

Number of Controls: 16

PlaceNameClubTime
1Tom NolanQOC91:20
2Howie WeinsteinQOC102:18
3Mihai SirbuQOC103:50
4Stephen KeyQOC105:30
5Thomas Goss107:43
6Tony GarmanQOC119:57
7Kim JepsenQOC123:12
8Garth Reader129:19
9Mark BeckmanQOC144:02
10Michelle FaucherQOC144:50
11Patrick FarleyQOC147:59
12Mark WoodQOCDNF (130:34)
12Joseph WhiteQOCMP


Blue

Course Length: 8.9 km

Course Climb: 575 m

Number of Controls: 23

PlaceNameClubTime
1Eddie BergeronSVO75:24
2Jon TorranceQOC82:50
3Johan AstromQOC88:33
4Ted GoodQOC105:15
5Dave PrudenQOC120:06
6Jan MerkaQOC121:40
7Dagmar MerkovaQOC162:02
8Mike BerryQOC178:47
9David LevineQOC202:10
10John OrganekQOC207:49
11Neal AttfieldQOCDNF (129:48)
11Gary SmithQOCDNF (166:44)
11David OnkstQOCMP (133:01)

Abbreviations: DNF = did not finish, MP = mispunch, NC = non-competitive (usually 2nd course or course setter/vetter), OT = overtime (more than 3 hours or returned after course closing time).