Clopper Lake

The day started off sunny and cold but, predictably, warmed up as it progressed - yay, astronomy, thermodynamics, meteorology, etc.! - and the orienteers came, early or late, depending on their hardiness to cold and other factors. Despite attempts at sabotage by beavers, construction activity, and new rootstocks and trails popping up in inconvenient places within the last few weeks before the event, mapper/course designer, Nadim Ahmed, obliged all comers with well-received courses of all levels, with green, red and blue participants enjoying running in some lovely new terrain south of the previous limits of the map.

In addition to Nadim, we owe a lovely day in the woods to the efforts of many volunteers. Heather Maher, Evgenia Matveeva, Chris Hemus, and Alexis Merka ably handled registration, with Michael Dickey greeting arriving orienteers during the early rush in his capacity as membership ambassador. David Levine, Mihai Sirbu and Peggy Dickison delivered beginner instruction as needed. Valerie Meyer, Amy Louden and Victoria Campbell delivered the high quality e-punch timing operation we've grown accustomed to being spoiled by in QOC. Controls were picked up by Nadim, Kim Jepsen, Ted Good, Don Fish, Michelle Fish, Sean Wilson, Dan Quinn, Charles Carrick and, doing double duty, David Levine.

Course results can be seen below as well as on Attackpoint and WinSplits. To enter your routes and check out how others went, head to RouteGadget.

Next event: this coming Sunday, April 17 on a new map! at Gunston Hall.

Jon Torrance, Event Director



White

Course Length: 2.5 km

Course Climb: 55 m

Number of Controls: 11

PlaceNameClubTime
1Alexis MerkaQOC25:40
2Allison Elder43:49
3Nicole AleksievaQOC44:25
4Nikhil Toraskar45:54
5Samantha AhmedQOC57:01
6Pavol Popovic & Marta Popovicova62:04
7Arunabho Anusha Pas63:28
8Alex Brassel Family & Tracy & Sandy & James71:31
9Andrea Fava & Baby JamisenQOC78:00
10Peter Campbell & DadQOC92:16
11Jason Stoughton & Campbell101:08


Yellow

Course Length: 2.4 km

Course Climb: 75 m

Number of Controls: 11

PlaceNameClubTime
1Anna CampbellQOC32:38
2Morgan KirkLoudoun Co NJROTC36:59
3Toni MarsanoLoudoun Co NJROTC38:59
4Nathan RodriguezLoudoun Co NJROTC40:07
5Tolik Kuznetsov & Yuliya41:32
6Laura & Simona SirbuQOC47:02
7Pam Baldwin & Mark48:57
8Caleb Withers49:49
9Ksenia UlianovaQOC52:47
10Jagger HonzakQOC56:48
11Patrick HessionQOC56:56
12 GSA Troop 834B & Sanjeev & Padgett62:24
13Chris Sharp Becky WhiteQOC64:05
14 GSA Troop 834C & Raisa & Manisha & Anika & Amanda67:41
15Zachary HoughtonQOC71:06
16Alexander HoughtonQOC71:38
17Radka HerndonQOC82:24
18 GSA Troop 834A & Amanda & Iniya97:44
19Dominik HonzakQOCMP (43:24)


Beige

Course Length: 2.8 km

Course Climb: 80 m

Number of Controls: 7

PlaceNameClubTime
1Daniel BrizuelaQOC38:22
2Alexis MerkaQOC41:51
3Chris HemusQOC45:19
4Reiko Rager & Dave & Justin & SilasQOC83:29
5Sara LandersQOC93:04
6Doug Taylor & Joanna & James122:09
7Beth Ann StasiowskiQOCDNF


Orange

Course Length: 4.9 km

Course Climb: 130 m

Number of Controls: 14

PlaceNameClubTime
1Miroslav HonzakQOC49:13
2Boris GranovskiyQOC59:00
3Travis SiehndelQOC60:01
4Nicholas SchaeferLoudoun Co NJROTC61:07
5Michelle Fish & Sean WilsonQOC69:33
6Jane LeggettQOC83:08
7Alexey & Katia Egorov97:55
8Andrew Steele104:25
9Michael Lieder & JeanneQOC104:32
10Erik Bull & Es Stuk105:05
11Jeff HaskellQOC108:04
12David Collins111:56
13John Green & Christine & Eillana117:51
14Gail Edwards124:44
15Joe Huesman133:18
16Clayton Holt & Ellen138:04
17Tony Kaminski147:25
18Shelley GroveQOC148:25
19Neal AttfieldQOC148:37
20Pavan Mamillapalli & PavaniQOCDNF (193:07)
20Jayci BrowerMP (140:08)


Brown

Course Length: 3.8 km

Course Climb: 140 m

Number of Controls: 8

PlaceNameClubTime
1Dennis DohertyQOC40:21
2Diana ToddQOC43:55
3Miguel Perez46:53
4Kathleen LennonQOC48:03
5Diana AleksievaQOC49:18
6Mark MaceQOC52:21
7Don FishQOC53:12
8JP LandersQOC56:30
9Patricia MaceQOC57:08
10Robert RichQOC59:41
11Tom SmerlingQOC62:00
12Edward EnsonQOC65:03
13John StudachQOC66:06
14Tim CholkoQOC67:28
15Wendy WQOC67:59
16Sidney SachsQOC71:49
17Craig SheldenQOC76:37
18Richard BriggsQOC82:16
19Gerson MonjarasQOC82:26
20Eva MatveevaQOC87:01
21Suzanne SheldenQOC87:09
22David AlexanderQOC96:38
23Amy LoudenQOC108:10
24Inna Beiaia & Iouri Merejour124:37
25Daniel HeimgartnerQOC127:25
26Suzanne IzzoQOC191:43
27Helena Mora-Jensen & Jessica & EvaQOCDNF (107:44)
27Josh BascomQOCMP (58:06)


Green

Course Length: 5.9 km

Course Climb: 205 m

Number of Controls: 14

PlaceNameClubTime
1Mihai G SirbuQOC66:50
2Greg LennonQOC69:38
3Mike BrewinQOC72:07
4Dave ConnollyQOC72:55
5John RosickyQOC73:17
6Gavin WeiseQOC75:01
7Tom WellsQOC78:27
8Rob WhitestoneQOC79:37
9Roman EnsonQOC81:19
10Thaddeus LawQOC81:24
11Dagmar MerkovaQOC83:44
12Tom StratQOC84:01
13Ryan Pfister86:42
14Keg GoodQOC87:27
15Gogi KalkaQOC88:38
16Heidi OnkstQOC88:51
17Valerie MeyerQOC91:06
18Frantisek BrabecQOC91:25
19Steve CampQOC91:59
20Paul HessionQOC92:40
21Brody SlusherLoudoun Co NJROTC93:37
22Shaw SmithLoudoun Co NJROTC93:43
23Petya AleksievaQOC99:53
24John VincentPatuxent NJROTC101:02
25Mary SnieckusQOC104:34
26Patrick FarleyQOC106:59
27Michelle SvobodaQOC122:03
28Sarah SorensonQOC122:42
29Stephanie CoffinQOC124:48
30KC Dowdell FamilyQOC131:11
31Michael BurQOC132:16
32Mike NewmanQOC156:44
33James MacDougallQOC158:25
34Dan Tam DoQOC164:37
35Thomas Teifke & Jane Alonso192:48
36Elena Semenova & Svetlana VosibbenkoDNF (157:10)
36Eugene VasilchenkoDNF (171:00)


Red

Course Length: 7.9 km

Course Climb: 255 m

Number of Controls: 17

PlaceNameClubTime
1Chris GrossDVOA59:20
2Will HubschLAOC63:58
3Hannah CulbergQOC66:39
4Adam SmithQOC72:32
5Kim JepsenQOC79:36
6Peggy DickisonOK84:59
7Erik GrunerQOC90:14
8David OnkstQOC93:52
9Jan MerkaQOC94:37
10Michael ChaneyQOC94:58
11Turner LeighLoudoun Co NJROTC96:44
12Howie WeinsteinQOC99:55
13Gary SmithQOC127:07
14David LevineQOC138:47
15Evgueni Belyi145:29
16Ryan CollinsQOC176:30
17Daniel QuinnQOCMP (78:41)


Blue

Course Length: 10.4 km

Course Climb: 345 m

Number of Controls: 21

PlaceNameClubTime
1Jon TorranceQOC70:32
2Ken Walker JrCSU79:05
3Kevin CulbergQOC81:41
4Jon CampbellQOC83:11
5Videlin AleksievQOC91:32
6Ted GoodQOC94:24
7Yuriy BulkaQOC99:47
8Michael DickeyQOC102:23
9Dave PrudenQOC105:10
9Thomas CochraneQOC105:10
10Victoria CampbellQOC108:43
11Eugene TsypnyatovQOC111:56
12Charles CarrickQOC123:49
13Michael StasiowskiQOC126:23
14Greg PalardyQOC140:14
15Ben BloschockQOC190:02

Abbreviations: DNF = did not finish, MP = mispunch, NC = non-competitive (usually 2nd course or course setter/vetter), OT = overtime (more than 3 hours or returned after course closing time).