Jug Bay



Short Advanced

Course Length: 3 km

PlaceNameClubTime
1Mark BeckmanQOC47:39
2Daniel Lathrop & John & EmilyQOC53:20
3Diana AleksievaQOC59:13
4Petya AleksievaQOC59:16
5Mary ThompsonQOC66:06
6Steven MonesQOC71:44
7Eva MatveevaQOC83:10
8Daniel SheldenQOC84:20
9Suzanne SheldenQOC116:28
10Ashley HicksQOC118:15
11Mike Jerue & Tiffany WagnerDNF (75:52)
11Sidney SachsQOCDNF (96:07)


Medium Advanced

Course Length: 5 km

PlaceNameClubTime
1John BakerQOC57:38
2Steve CampQOC57:46
3Jody LandersQOC58:56
4Diana ToddQOC59:19
5Dennis DohertyQOC61:40
6Francis HogleQOC63:19
7Stephen DohertyQOC64:23
8Addie NolanQOC64:36
9Doug PalmerGAOC65:37
10Laura HolianQOC71:48
11Aaron LinvilleQOC71:51
12Helena Mora-Jensen & Carlos BiedermanQOC75:13
13Patricia MaceQOC75:37
14Frantisek BrabecQOC76:37
15Mark MaceQOC76:55
16Anne JepsenQOC77:29
17Tom SmerlingQOC84:46
17Heidi OnkstQOC84:46
18Broyana PeevaQOC86:25
19Michelle SvobodaQOC87:01
20John LandersQOC95:46
21John VincentQOC97:31
22Mary SnieckusQOC98:13
23Robert HartQOC102:31
24Craig SheldenQOC120:19
25Rae Ann HicksQOC127:04
26 Sirbu Family & Laura & Simona & Mihai JrQOC156:21
27Amy LoudenQOC162:44
28Dominik HonzakQOCDNF
28Josh BascomQOCDNF
28Esben JepsenQOCDNF
28Gwen Neuhaus & Ake LuapunDNF (93:16)
28Robert BriberQOCMP (66:23)
28Benjamin SwansonQOCMP (70:36)
28Don FishQOCMP (95:02)
28Richard Briggs & Georgia & JulianQOCMP (98:05)
28Bill ViennaQOCMP (103:39)
28Daniel NeuhausMP (135:01)


Long Advanced

Course Length: 7 km

PlaceNameClubTime
1Ken Walker JrQOC47:31
2Jon TorranceQOC52:42
3Ted GoodQOC52:46
4Hannah CulbergQOC55:41
5Jay GelmanQOC56:00
6Videlin AleksievQOC58:35
7Jonathan CampbellQOC59:25
8Jan MerkaQOC64:42
9Jared SilkQOC69:21
10Mihai SirbuQOC69:22
11Victoria CampbellQOC70:41
12Eugene TcipnjatovQOC72:06
13Jeff DickeyQOC75:36
14Howie WeinsteinQOC75:48
15Will SchaeferQOC75:59
16Peggy DickisonOK76:58
17Jon PiferQOC79:20
17Dagmar MerkovaQOC79:20
18Tony WarnerQOC79:47
19Kim JepsenQOC83:54
20David OnkstQOC86:05
21Nadim AhmedQOC103:42
22Paul HessionQOC104:42
23Keg GoodQOC105:43
24John RosickyQOC106:35
25David LevineQOC110:16
26Mike Wood112:37
27Mark HicksQOC115:32
28Gary SmithQOC119:56
29Jens ScottQOC129:08
30Joseph AbramsQOC150:39
31Jason GoorevitzDNF
31Michael RodriguesLinganore NJROTCDNF
31Scott SharpQOCDNF (132:43)
31Glen GibsonQOCMP (68:13)
31Nathan KearneyQOCMP (87:32)
31Ben BloschockQOCMP (128:42)
31John StudachQOCMP (149:52)


White

Course Length: 2 km

PlaceNameClubTime
1Nicole AleksievaQOC30:39
2Patrick HessionQOC32:01
3Ryan Soughou & BSA Troop 77734:32
4Alexander HagertyQOC34:35
5Matthew Godfrey & BSA Troop 77734:49
6Karla HulettQOC35:14
7Peter CampbellQOC38:25
8Henry ScottQOC41:02
9Connor Seeley & BSA Troop 777 & Michael Dierken42:01
10Daniel HeimgartnerQOC62:09


Orange

Course Length: 2 km

PlaceNameClubTime
1Valerie MeyerQOC34:03
2 Field Family & Kim & Mallory & PaigeQOC40:25
3Alexis MerkaQOC43:46
4Courtney SheldenQOC48:53
5Arthur Stone & Jenn StoneQOC50:04
6Jens Scott & HenryQOC51:04
7Connor Seeley Michael Dierken & Logan Seeley & BSA Troop 77758:28
8Evgeni PeevQOC60:01
9Cecilia LandersQOC65:55
10David Frank IIIQOC71:34
11Matus MudronQOC74:37
12Lisa Novins & SydneyQOC74:49
13Lee ToddQOC78:08
14Ryan Soughou & BSA Troop 77779:17
15Matthew Godfrey & BSA Troop 77779:21
16Louis NovakQOC79:55
17Erich RainvilleQOC93:03
18Gloria FedericoQOC93:36
19Jason Bayliss & BSA Troop 157107:12
20Connor Leveto108:06
20Susan & Clive Bayliss108:06
21Anna CampbellQOC140:02
22Ingrid Mercer & Lauren SulsMP (93:59)

Abbreviations: DNF = did not finish, MP = mispunch, NC = non-competitive (usually 2nd course or course setter/vetter), OT = overtime (more than 3 hours or returned after course closing time).