Turkey Run Ridge PWFP

Results are now posted below as well on Attackpoint and on WinSplits.

We hope you all had a wonderful day of orienteering in this great section of Prince William Forest Park! We had over 250 people take part with all levels of experience. Thank you all for your patience and support with the shuttling. A special thanks to all of our volunteers for making the day so wonderful for everyone.

We look forward to seeing many of you at the Patuxent 10K trail race this coming Saturday. There are still spots available online and we do expect to have race-day registration as well. The next orienteering event will be Saturday, March 9th at Patapsco Valley State Park, Woodstock, MD. See you there!



White

Course Length: 2.4 km

Course Climb: 70 m

Number of Controls: 9

PlaceNameClubTime
1Marc BlanquartQOC21:44
2Nicole LennonQOC27:49
3Alexis MerkaQOC33:35
4Miles HuckabyLoudoun County HS NJROTC34:21
5Susan Holland & Mark48:01
6Stephen Nurre & Courtney & Nicholas & StevenQOC52:12
7Nicole AleksievaCVOC52:13
8Cathy AttfieldQOC54:33
9Erin Coady & Eavan & MalachiQOC67:19
10Elena & Ksenia Ulyanova78:16
11Abigail Pierce Deneen & Allegra Snow & Corey Hernandez & BSA Troop 190679:08
12Austin Bacon83:14
13Audra Mrini & Mark & Luke & Logan90:51
14Wendy Haynes-Brown & Joshua BrownDNF
14Daniel Heaney & EliDNF
14Michael Sutton & Cub Scout Pack 1251 & ShaunDNF
14Gregory Goldstein & Lite & DarrienMP
14Douglas Brune Karen Schnell & Thomas BruneMP (83:59)


Yellow

Course Length: 3 km

Course Climb: 75 m

Number of Controls: 12

PlaceNameClubTime
1 Arlington Aerials28:07
2CJ MillsLoudoun County HS NJROTC30:21
3Troy BreedenLoudoun County HS NJROTC31:25
4Jenner JohnsonQOC37:56
5Diana AleksievaQOC39:49
6Oliver AllissLoudoun County HS NJROTC40:48
7Anita Amnon & Devin43:33
8William BryantQOC52:23
9Alex HughesLoudoun County HS NJROTC57:01
10Eugene & Peter Tsypnyatov57:12
11Susan Donkers & John Franklin58:50
12Amanda Satterwhite & Christine Briscoe59:29
13Florence TanQOC64:22
14Shirley TanQOC65:40
15Jane Parody70:40
16William EllisQOC78:18
17M HuffakerQOC78:51
18 FSC A79:31
19 Club of wit and cheer79:58
20Abigail CampQOC83:31
21Mihail & Boris Todorov103:28
22Gail KulischDNF (79:00)
22Abigail Rymer & Paul ScrivinMP (78:27)
22David Frank IIIQOCMP (95:02)
22 Shine FamilyMP (96:55)
22Adrianne GrunerMP (121:32)
22Marc BlanquartQOCNC (33:14)


Orange

Course Length: 4.4 km

Course Climb: 170 m

Number of Controls: 13

PlaceNameClubTime
0 BSA Troop 2215 B
0Chris GaglianoQOC
0Byron Sharkey & Byron Sharkey JrQOC
1Mary Thompson Mike BerryQOC53:55
2Adam Bee59:20
3Matt O'DonnellQOC68:37
4Brandon Cave & J Tubb73:11
5Travis Saehndel & Davy Dearmond73:25
6Marc BlanquartQOC74:21
7Stephen Doherty76:36
8Michael TonerQOC77:26
9Patricia MaceQOC80:35
10Jacob Field & AndyQOC83:22
11Ken FerrisQOC83:57
12Andrew Bishop85:59
13Joel McWhinney & Aleksandar McWhinney86:19
14Shaw SmithLoudoun County HS NJROTC89:10
15Rory Welch & Terri & Dennis92:13
16Richard BriggsQOC93:08
17Kirk KalianLoudoun County HS NJROTC93:56
18Christina Young & ReedQOC99:25
19Genia & Kevin Rosenblum100:40
20Paul & Patrick HessionQOC109:59
21Rae Ann HicksQOC112:04
22Ashley HicksQOC117:10
23Peter BrunerQOC120:47
24Matthew & Leah Stinchcomb121:49
25Sumner Stone123:16
26Susan & Connor Dilbeck & Anne Carson Quigley127:31
27Sherry SterlingQOC133:08
28Troy McCurry & Ashley Carter134:50
29Lee ToddQOC138:35
30Bill Sullivan150:14
31 BSA Trrop 1257 B162:08
32 BSA Troop 2215 ADNF
32Patrick & Kim FieldQOCDNF
32Anita Ammon & DevinDNF (86:54)
32Stacey Banks Dylan MeloneDNF (94:39)
32Eric WilliamsQOCDNF (111:47)
32Daniel Pike & Emily PearsonQOCDNF (129:25)
32 AMLDNF (137:19)
32Franz ProbstDNF (169:17)
32Bambi WalmsleyQOCMP (101:36)
32Kelly BaconQOCMP (109:01)
32 BSA Troop 1257 AMP (174:34)


Brown

Course Length: 4.6 km

Course Climb: 140 m

Number of Controls: 9

PlaceNameClubTime
1Dennis Doherty & ElizabethQOC58:25
2Valerie MeyerQOC62:11
3Sandy FillebrownDVOA62:26
4Mary Thompson Mike BerryQOC62:55
5Bill WrightQOC66:56
6Jeremy KinsellQOC68:19
7Tim GilbertCVOC72:05
8Diana ToddQOC74:01
9Rob Briber75:35
10Joseph WhiteQOC77:10
11Mark HicksQOC78:07
12John BakerQOC79:08
13Michael Spiller & Tim Emily TJQOC79:27
14Alex BishopQOC83:44
15Michelle SvobodaQOC84:11
16Edward EnsonQOC85:27
17Marit & Bob LuersenQOC88:11
18Matt JonesLoudoun County HS NJROTC89:20
19Anne JepsenQOC91:04
20Sidney SachsQOC97:15
21Alex TuckerLoudoun County HS NJROTC99:12
22Steve MonesDVOA99:41
23John LandersQOC105:07
24Lydia AndrewsQOC107:11
25Gary Lawkowski Henry Sutanto107:40
26Elizabeth O'ConnellQOC112:32
27Dwight JohnsonQOC113:13
28Brett SidelingerQOC115:46
29Rhonda KrafchinQOC127:39
30Steve CampQOC131:08
31Don AmesQOC131:25
32Jeremy GillespieLoudoun County HS NJROTC132:56
33Paul WeberQOC137:28
34Frank SigwartQOC145:56
35Michael BianchettaQOC152:11
36 FSC B163:14
37Jim ChaplinQOCDNF
37Petya AleksievaQOCDNF
37David Burr & Matt AlfredQOCDNF (145:08)
37Amy LoudenQOCDNF (224:50)
37Marit DavisQOCDNF (401:45)
37Gary SmithQOCNC (69:44)


Green

Course Length: 6.3 km

Course Climb: 255 m

Number of Controls: 9

PlaceNameClubTime
0Matthew Knight & Monika KornhauserQOC
1Greg LennonQOC84:09
2Jody LandersQOC91:02
3Tom WellsQOC92:22
4Don DavisQOC103:17
5Mark MaceQOC104:04
6Troy LydenLoudoun County HS NJROTC108:35
7Addie NolanQOC112:32
8Keg GoodQOC124:16
9Andrew SharpQOC128:51
10Brian FisherQOC130:31
11Jeff HaskellQOC131:11
12Frantisek BrabecQOC135:31
13Joni Waldron & Adair & Darren138:07
14Brian HylandQOC144:54
15Daniel WilliamsQOC147:53
16Nyall MeredithQOC185:14
17James Denny Glenn BockDNF
17Logan Phillips & with MattDNF (165:53)
17Summer PhillipsDNF (166:05)
17Lewis HartQOCMP (120:35)


Red

Course Length: 7.1 km

Course Climb: 215 m

Number of Controls: 11

PlaceNameClubTime
1Mark WalmsleyQOC78:31
2Andy BaconQOC79:41
3Jan MerkaQOC83:42
4Kim JepsenQOC87:04
5Rob FieldQOC94:56
6Tony GarmanQOC97:19
7Jon BertheussenQOC104:34
8Dagmar MerkovaQOC105:47
9Mark WoodQOC117:16
10Chris & Sarah Wong & Tommy Martin131:30
11Benjamin RobertsQOC133:16
12James Thull & Nina BlagroveQOC223:34


Blue

Course Length: 9.4 km

Course Climb: 300 m

Number of Controls: 14

PlaceNameClubTime
1Ted GoodQOC83:45
2Dave PrudenQOC95:54
3Victor LinQOC96:11
4Videlin AleksievQOC96:54
5Tom StratQOC100:53
6Nadim AhmedQOC105:59
7Jon TorranceQOC108:44
8Jon PiferQOC114:26
9David OnkstQOC115:24
10Charles CarrickQOC135:15
11Neal AttfieldQOC138:09
12Tom NolanQOC138:53
13John OrganekQOC142:36
14Erik GrunerQOC151:11
15Tom O'DonnellQOC151:16
16Peggy DickisonOK155:59
17Matt Wilson157:33
18Colin Kelly194:02
19Dustine Reppuhn & ChristinaQOC194:27
20Jacob ColeDNF (136:36)
20Kyle Bondo & Aaron RogersQOCDNF (146:45)
20 Disoriented but not lost & Mike Bob Raena WayneDNF (233:41)

Abbreviations: DNF = did not finish, MP = mispunch, NC = non-competitive (usually 2nd course or course setter/vetter), OT = overtime (more than 3 hours or returned after course closing time).