Wheaton

The preceding weekend the JROTC event on Saturday enjoyed cool but tolerable weather and the uncertainty over what combination of wintry precipitation we'd get prompted us to cancel Sunday's orienteering. This weekend we got the mirror image so while about half the controls were hung in snow and sleet on Saturday afternoon, Sunday turned out to be a lovely not yet quite officially winter day, a bit cool but no bother at all while running and also pretty easy to tolerate from inside the heated train station party room where we again had registration, download and refreshments. In the near total absence of JROTC cadets, resting from their exertions the previous weekend, the youth contingent was dominated by two sizable groups of girl scouts, plus a not insignificant troop of boy scouts, along with the usual mix of newcomers and QOC members, all of whom got to enjoy a frolic in the slightly wintry wonderland of Wheaton under up to roughly an inch of snow - enough to make the footing a bit more challenging and dampen any number of socks but not the spirits of orienteers enjoying their last outing of the year.

All this was made possible by a typically excellent showing of volunteers: in addition to maestro Dan Tam Do directing the event and course designer Jon Torrance, we had Benjamin Roberts, Josh Blaustein, Iva Zicha, Chris Hemus and Eric Lyness working registration, Valerie Meyer and Amy Louden on e-punch results, assisted by Shirley Tan and Mary Snieckus, David Levine, Diana Todd, Kathleen Lennon and Gary Smith offering beginner instruction, and the whole Merka family (Jan, Dagmar and Alexis), Don Ames, Kim and Anne Jepsen, Joseph White, and Tom and Addie Nolan on control pickup and/or helping pack up the meet equipment.

Results are posted below as well as on Attackpoint, WinSplits, and on QOC's very own RouteGadget Happy holidays to all and we'll hope to see you again at QOC events in the new year.

REMINDER! If you're even considering attending our January 26, 2014 orienteering event on the Quantico Marine Base, you must sign up by January 7 to get your name on the Base entrance list. Make sure everyone who might be in your group signs up too - all names (except for under 18s) need to be provided. Signing up is free - you only need to pay the regular registration fee for your course that day at the event once you're inside the Base - so why not sign up now? Head to the event webpage and when ready scroll down to the Registration "click here" button.

White

Course Length: 2.8 km

Course Climb: 80 m

Number of Controls: 10

PlaceNameClubTime
1Patrick HessionQOC62:27
2 GSA Troop 4584 & Maura & Brooke & Olivia & Stirling +166:43
3John Whitty & Helen Whitty & Stacey ColinoQOC71:31
4Jennifer Sawin73:34
5Laura Warshawsky & Mark Warshawsky80:24
6 GSA Troop 847 & Naomi & Sofia & Asia & + adult87:47
7Ryan Cammas & Ray Cammas107:31
8Toby Silver & Rick PepettpDNF
8 GSA Troop 5471 & Sophia & Mikaela & Anja +1 adultDNF
8Christopher Parris Jr & Christopher SrDNF (136:28)
8Hamish Wilman & Kendra WilsherNC (55:32)


Yellow

Course Length: 3.3 km

Course Climb: 90 m

Number of Controls: 12

PlaceNameClubTime
1Paul HessionQOC44:13
2Diana AleksievaQOC62:36
3Hamish Wilman & Kendra WilsherQOC70:34
4Alexis MerkaQOC74:01
5Shirley TanQOC78:04
6Sara Lopez79:18
7Grp C BSA Troop 618 & Joshua & Robbie & + 2 adults94:29
8Chip BeckerQOC106:29
9Grp A BSA Troop 618 & Benjamin & Joseph & Aidan + 2 adults109:13
9Grp B BSA Troop 618 & Lucas & Ty & Ben & Andrew + 4 adults109:13
10 GSA Troop 362 & Juliana & Rebecca & + 2 adults111:28
11Zachary HoughtonQOC125:55
12Jennifer Crouse & Tony Landa143:07
13Alexander Houghton & +1 adultQOCDNF
13Joan & Indy Lyness & CambriaQOCDNF
13Grp 2 GSA Troop 2366 & Anna & Caterina & Charlotte & Alexis & Mia + 1 adultDNF (112:37)
13Grp 1 GSA Troop 2366 & Elllie & Gillian & Gillian & Lily & Fiona + 1 adultDNF (113:08)


Orange

Course Length: 4.5 km

Course Climb: 115 m

Number of Controls: 14

PlaceNameClubTime
1Kevin Schambach & Ashleigh Schambach73:07
2Stephen & Nick NurreQOC93:32
3Sara LemanskiQOC94:52
4Paul WeberQOC101:30
5Esmeralda Stuk & Aida DulcineaQOC111:05
6Mary Thompson & Amy ThompsonQOC112:59
7Anthony Tuttle & KimberlyQOC115:20
8Iva ZichaQOC122:18
9Michael Doyle126:56
10Ginger & Bill ArnoldQOC131:54
11Mark BaughQOC134:37
12Jacquie & PJ Hogan135:27
13Rebecca Meloan & Rachel & Matthew135:50
14Adam Heifetz & Caleb HeifetzQOC147:35
15Ben Zeiger & Jordan Wirfs-BrockQOC148:05
16Pat KeimSVO177:41
17Ananijs Belovs187:19
18Marketa Venesova & Avinash PintoDNF
18Anna PadlanDNF
18Mary SnieckusQOCDNF (71:56)
18Florence TanQOCDNF (109:38)
18Christine Kury & Jeff MarovitzQOCDNF (175:40)
18Joshua Hilberg & Alex CerniukMP (118:15)
18Richard BriggsQOCMP (137:41)


Brown

Course Length: 4.1 km

Course Climb: 110 m

Number of Controls: 14

PlaceNameClubTime
1Mark MaceQOC58:53
2Charles ShellQOC62:24
3Petya AleksievaQOC65:08
4Anne JepsenQOC69:07
5Chris HemusQOC71:54
6John LandersQOC72:39
7Scott SharpQOC74:09
8Robert BriberQOC83:12
9Don AmesQOC87:11
10John Studach96:54
11Eric Landers100:46
12Grant Hobar100:57
13Melanie Chang101:26
14JP LandersQOC103:01
15Sidney SachsQOC103:55
16Daniel PikeQOC119:28
17Daniel SheldenQOC125:32
18Craig SheldenQOC126:29
19Suzanne IzzoQOC190:44
20Tom O'DonnellQOCDNF
20Jim ChaplinQOCDNF (114:36)


Green

Course Length: 5.9 km

Course Climb: 160 m

Number of Controls: 15

PlaceNameClubTime
1Peggy DickisonOK70:34
2Tom WellsQOC76:52
3Benjamin RobertsQOC85:38
4Brian FisherQOC87:45
5Jody LandersQOC91:54
6Addie NolanQOC93:29
7Eric HallstromQOC97:12
8Patricia MaceQOC100:08
9Heidi OnkstQOC102:35
10Ben Hornung102:50
11Joseph WhiteQOC106:35
12Frantisek BrabecQOC114:09
13Inigo AhedoQOC114:36
14Steve CampQOC118:30
15Dave ConnollyQOC119:03
16Josh BlausteinQOC124:46
17Don FishQOC125:03
18Mark HicksQOC127:53
19Eva MatveevaQOC136:39
20Mike NewmanQOC147:27
21Alan Jackson156:56
22Glen Gibson & Amber Gibson158:54
23Rae Ann HicksQOC166:45
24Amy LoudenQOC173:27
25Nyall MeredithQOCDNF
25Mark BeckmanQOCDNF (106:01)
25Jan ZichaQOCMP
25Dagmar MerkovaQOCMP (102:32)
25Michelle SvobodaQOCMP (125:44)
25Diana ToddQOCNC (83:26)


Red

Course Length: 7.3 km

Course Climb: 180 m

Number of Controls: 17

PlaceNameClubTime
1Daniel QuinnQOC72:03
2Victor LinQOC76:20
3Jan MerkaQOC77:54
4Kim JepsenQOC83:31
5Jeremy KinsellQOC86:12
6Tom NolanQOC87:08
7Matt JonesLoudoun Co HS NJROTC95:28
8Jon BertheussenQOC97:03
9Mike BerryQOC98:23
10Jeff DickeyQOC99:31
11John MillerQOC100:27
12William SchaeferQOC113:58
13Michael LiederQOC114:07
14Tom Finan & Kelley ErskineDVOA118:39
15Erin BrandtQOC121:23
16Aaron LinvilleQOC123:25
17Gary SmithQOC133:57
18David LevineQOC135:25
19Cole FlahertyQOC144:40
20Lukas EklundMP (113:44)


Blue

Course Length: 9.5 km

Course Climb: 235 m

Number of Controls: 22

PlaceNameClubTime
1Eddie BergeronSVO71:46
2Andrea SeppiOther89:31
3Videlin AleksievQOC95:30
4Paul Ort & Chris GomesDVOA113:11
5Michael StasiowskiQOC119:03
6Erik GrunerQOC130:08
7Devon Turnbaugh & Tom Maroushek & Sean BrocatoDNF (206:02)

Abbreviations: DNF = did not finish, MP = mispunch, NC = non-competitive (usually 2nd course or course setter/vetter), OT = overtime (more than 3 hours or returned after course closing time).